Haber Detayı
28 Mayıs 2009 - Perşembe 00:00
 
1. Kocaeli Kitap Fuarı 30 Mayıs’ta açılıyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 1. Kocaeli Kitap Fuarı, 30 Mayıs–07 Haziran 2009 tarihinde kapılarını kitap tutkunlarına açıyor.
GÜNCEL Haberi
1. Kocaeli Kitap Fuarı 30 Mayıs’ta açılıyor

88 YAYINEVİ KATILIYOR

Her yıl yapılması planlanan fuarın ilki bu sene seçkin yazarların, yerel ve  ulusal 88 adet seçkin yayınevinin  katılımıyla gerçekleştirilecek. Kocaeli’nden aralarında Kocaeli Üniversitesi’nin Beyaz Ay Görme Engelliler Derneği’nin de bulunduğu kurum ve sivil toplum kuruluşları ile radyolar, yerel ölçekte dergi ve gazeteler olmak üzere toplam 103 kurum katılacak Kocaeli İnterteks Fuar Merkezinde 30 Mayıs’ta başlayacak ve dokuz gün sürecek 1. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Kocaeli Üniversitesi de bir stand açacak.
 
FUAR ALANI ÜCRETSİZ TAHSİL EDİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 8000 metrekarelik fuar alanını hiçbir ücret almadan yayınevlerinin hizmetine sundu. Büyükşehir Belediyesi   ziyaretçilerin ulaşımı gibi pek çok görevi de üstlenerek eşi görülmemiş bir kültür organizasyonu gerçekleştirecek. 
 
YAZARLAR KOCAELİ’DE BULUŞUYOR

Ulusal ve yerel basında öne çıkan yazarlar da yayınevleriyle birlikte fuara katılacak. Fuar süresi boyunca yazarlar konferans salonunda paneller, stantlarda söyleşiler gerçekleştirecekler ve hayranlarına kitaplarını imzalayacaklar. Ünlü tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, “İstanbul’un Fethi ve Fetih Kültürü” konulu söyleşisiyle 30 Mayıs Cumartesi günü 13.00-14.00 saatleri arasında Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda tarih severlerle buluşacak. Fuara ayrıca, gerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gerekse yayınevlerinin davetiyle; Roni Marguiles, Prof. Dr. Mahir Kaynak, İsmet Özel, Prof. Dr. İskender Pala, Yılmaz Odabaşı, Aslı Erdoğan, Doç Dr. Necmettin Alkan, Fikret Hakan, Bestami Yazgan, Mine İzgi, Mustafa Armağan, Sibel Eraslan, Fatma Türk Kuşkaya, Prof. Dr. Sami Şener, Mehmet Perinçek, Sema Maraşlı, Ali Erkan Kavaklı, Sait Çamlıca, Prof. Dr. Nejat Gacar, Ahmet Günbay Yıldız, Ulvi Alacakaptan, Mustafa Ulusoy gibi pek çok değerli yazar katılacak.
 
 
KÜLTÜR HİZMETİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kağıdın ruhunu Kocaeli’nden uzaklaştırmamak için, şimdi büyük bir kültür hizmetine imza atıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu yıl ilkini düzenleyeceği  1. Kocaeli Kitap Fuarı ile kitap severler için Türkiye’nin en önemli yayınevlerini  Kocaeli’ne getiriyor.
 
BİR ZAMANLAR KOCAELİ

Fuarın girişinde büyük holde, Kocaeli’ne dair 30 kadar eski fotoğraftan oluşan “Bir Zamanlar Kocaeli” adlı sergi düzenlenecek. Fuara katılacak olan Kocaeliler, bu sergi ile önce zamana yolculuğa çıkacak. Kocaeli’nin geçmiş yüzyılına ışık tutan fotoğraf sergisinde vatandaşlar Kocaeli’nin gelişimini fotoğraflarla takip etme imkanına sahip olacaklar. 
 
6000 YILLIK SESLER SERGİSİ

Ayrıca fuar alanında; dümbelek, düdük, çeng, bağlama, çan, çevgan, tav, köbrük, kös gibi kaybolmaya yüz tutmuş ya da keman, kopuz, kaval, ney gibi günümüzde de tınısını korumuş pek çok çalgı aleti ile tanışabileceğiniz 6000 Yıllık Sesler Sergisi de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.
 
Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: 1, kocaeli, kitap, fuarı, 30, mayısta, açılıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı