Haber Detayı
25 Temmuz 2009 - Cumartesi 00:00
 
AKBAŞ KOLTUKTA 100 GÜNÜNÜ ANLATTI
Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş basın mensuplarının katılımı ile 100 günlük icraatlarını değerlendirdi
GÜNCEL Haberi
AKBAŞ KOLTUKTA 100 GÜNÜNÜ ANLATTI

Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, dün başkanlık koltuğuna oturduktan sonra geçen 100 gününü değerlendirdi. Park Bahçeler Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenleyen Başkan Akbaş, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı, ayrıca projeleriyle ilgili olarak da ayrıntılı bilgiler verdi. Akbaş bazı konularda da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

1999 yılında 3367 sayılı köy geliştirme kanunu adı altında Şekerpınar’da 670 dönüm arazinin peşkeş çekildiğini belirten Akbaş, dağıtılan arazilerin tabularının iptal edilmesi için mahkemeye başvurduklarını açıkladı.

Başkan Ziyaettin Akbaş, köy geliştirme projesi kapsamında dağıtılması gereken arazinin 61 dönüm olduğunu belirterek, “Bu alan o dönem seçimlere iki ay kala 670 dönüme çıkartıldı. Köy muhtarlığı çoğu köyle alakası olmayan 1049 kişiye bu arazileri dağıttı” dedi.

Akbaş, köyde ikamet eden bazı ailelerin çoluk çocuk dahil olmak üzere bütün bireylerine arazi verildiği belirterek, “Bunların dışında Gebze’de merkezde esnaf, Çayırova’da petrol istasyonu ve market zinciri sahibi, resmi kurumlarda devlet memuru gibi bölge ile uzaktan yakından alakası olamayan kişilere araziler peşkeş çekildi” diye konuştu.

Arazi dağımı için yasal şartların ortada olduğunu kaydeden Akbaş, “Köy geliştirme adı altında dağıtılan arazilerden yararlanılması için istenen şartlar belli. Birincisi 5 yıldır köyde oturması gerekiyor. İkincisi 5 yıl içerisinde arazi üzerine yapı yapması gerekiyor. Üçüncüsü de araziyi 10 yıl boyunca kimseye satmaması gerekiyor. Yaptığımız incelemelerde bütün yasal zorunlulukların yerine getirilmediği tespit ettik” şeklinde konuştu.

Akbaş, açık bir dille arazilerin gayrı yasal şekillerde dağıtıldığını belirterek, “Mesele açıkça ortada. Ö dönem birilerine rant sağlamak için ve seçimde oy almak için araziler dağıtılmış. Ortada bir hukuksuzluk olduğu açık açık belli. Biz de gerekli incelemeyi yaparak konuyu hukuka taşıdık” dedi.

“Bizim gücümüz hukuktan geliyor” diyen Akbaş, mahkeme sürecini beklediklerini belirterek, “Diğer bölgelerde örnekler var. Benzer durumlarda mahkeme şahıslardan arazileri alıp kamuya aide ediyor. Biz de yasal sürecin tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.

Akbaş toplantıda ayrıca Kaymakamlık yeri, belediye borçları, okul ihaleleri gibi konuların yanı sıra projelerle ilgili olarak da önemli bilgiler verdi.

BASIN TOPLANTISINDA NELER KONUŞULDU?
 

Başkanlık görevindeki ilk 100 gününü değerlendirmek amacıyla dün bir basın toplantısı düzenleyen Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, 29 Mart seçimlerinin ardından göreve geldiklerinde büyük bir borç yükünün altına girdiklerini kaydetti. Çayırova Belediyesi’nin 2008 bütçesinin 19 milyon TL olduğunu, devraldıkları borcun ise 18.5 milyon TL olduğunu ileri süren Akbaş, bu borcun neredeyse bütçeyle eşit olduğunu vurguladı.

Göreve gelmelerinin ardından alacakları olan kurumların Çayırova Belediyesi’ni ait gayrimenkullere tedbir koydurduğunu hatırlatan Akbaş, “Alacaklı olan kurumlarla tek tek görüştük. Anlaşma sağladık. Tüm tedbirleri kaldırttık. Şu anda ödemelerimizi düzenli olarak yapıyoruz” dedi.

Kaymakamlık binasının ilçe merkezine gelmesi konusuna da değinen Başkan Akbaş, Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar’ın “kaymakamlık hizmet binasının yerinde kalması gerektiği” yönündeki açıklamalarına rağmen, kendilerinin Kaymakamlık binasını Şekerpınar’dan ilçe merkezine taşımak için mücadele ettiklerini söyledi. Akbaş, hizmet binasının ilçe merkezine taşınması için ilçe halkından yoğun taleplerin geldiğini belirterek, “Milletvekilimizin açıklamaları kendi düşünceleridir. Biz yer tahsisini yaptık, çalışıyoruz. 4 bin 700 metrekare alan yer ayırdık. Kaymakamlığı buraya taşımak için mücadele ediyoruz” dedi.

Başkan Akbaş, soru üzerine üzerlerinde siyasi vesayet bulunmadığını vurgulayarak, “Bizim üzerimizde sadece halkımızın vesayeti var. Halkın talebi neyse biz o şekilde çalışmalarımızı şekillendiriyoruz” diye konuştu.

İlçe merkezinde yaşayan vatandaşların Kaymakamlık binasına ulaşım konusunda büyük sıkıntılar yaşadıklarını, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 1 Ağustos’tan itibaren bu ulaşım sorununu çözmek amacıyla yeni güzergahı hayata geçireceğini planladığını belirten Akbaş, bu tarihten itibaren yine sorununun çözülmemesi halinde ilçe merkezindeki vatandaşlar için Kaymakamlık binasına sorunsuz ulaşım sağlamaları konusunda ücretsiz servis koyacaklarını vurguladı.

Çayırova’nın sürekli büyüdüğünü, nüfusunun günden güne arttığını dile getiren Akbaş, özellikle işsizlik konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Belediye bünyesinde kurulan bir birim aracılığıyla sanayi kuruluşlarıyla sürekli irtibat halinde olduklarını kaydeden Akbaş, “Göreve gelmemizden bugüne kadar 4 bin dolayında işsiz vatandaşımız bize iş başvurusunda bulundu. Konuyla ilgili çalışan birimimiz sayesinde 500 kadar vatandaşımıza iş imkanı sağladık” diye konuştu.

Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, Çayırova kamuoyunda bir süreden beri tartışılan okul ihaleleri konusunda ise, “Okul ihaleleri bir yıl öncesine göre irdelendiği zaman daha uygun olduğu görülecektir. Bir şahsa iki okuldan fazla verilmedi. İhalelerin tümünde şeffaf olmaya çalışıyoruz. Bu konuda açığız. İstenilen her ihale ile ilgili olarak açık olarak bilgi aktarımı sağlarız. Akbaş olarak şunu söyleyebilirim. Bu konuda abdestliyiz, asla abdestimizi de bozdurmayız” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki dönümde Çayırova’da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte birçok büyük projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını anlatan Akbaş, büyük maliyetli projelere Büyükşehir Belediyesi’nin kaynak sağlayacağını ifade etti. Akbaş, ilçede tamamlamayı hedefledikleri önemli projeleri şu şekilde sıraladı:

“Sağlık Bakanlığı tarafından ilçeye yapılacak Çayırova Devlet Hastanesi yatırım planları içerisine alındı. Çalışma doğrultusunda sağlık problemlerine köklü ve etkili çözüm üretilecek.

Hükümetin desteği ile ilçede poliklinik tarzında uzman doktorların görev yaptığı bir toplum sağlık merkezi yapılarak, sağlık hizmeti verilecek.

Ana arterler başta olmak üzere ilçenin tüm cadde ve bulvarlarında üstyapı düzenlemesi yapılarak modern bir görünüme kavuşması sağlanacak.

İstanbul’un Tuzla ilçesi Şifa Mahallesi ile Yenimahalle arasında direk geçişi sağlayacak köprü çalışması projelendiriliyor. Proje çerçevesinde TEM bağlantı yolu üzerinden trafik geçişi hedefleniyor.

İlçenin giriş noktalarından Yenimahalle ile Şekerpınar Mahallesi arasında TEM Otoyolu’na paralel giden bir bağlantı yolunun yapımı sağlanacak.

Çayırova TEM Otoban bağlantı yolu yapımından sonra değerini yitiren Yenimahalle Menderes Caddesi projelendirilen yonca ve katlı kavşak ile eski cazibesini yeniden yakalayacak.

Çayırova’ya ulaşım noktasında TEM otobanından gelen yolda düzenleme yapılarak yonca kavşak ve ek köprülü geçiş çalışması düzenlemeye tabi tutulacak.

Dünyadaki en önemli projelerden biri olan ve bölgemiz ulaşımını canlandıracak Marmaray projesi Çayırova’dan geçerek kentsel yaşantıyı canlandıracak. Diğer taraftan Halkalı-Gebze arasında kesintisiz, modern ve yüksek kapasiteli elektrik enerjisi ile çalışan, bir kentsel ulaşım sistemi olan metrobüs, kendine ait özel şeridi ile trafik yükünü hafifleterek ilçemiz ulaşımını kolaylaştıracak.

Hurdacılar Sanayi Bölgesi olarak adlandırılan mevkiye geçiş konusunda TEM bağlantı yolu üzerinden yapılacak köprülü geçiş projesi trafik akışını olumlu yönde etkileyecek bir çalışma olarak planlanıyor.

Çayırova’da oturumu cazip hale getirecek yeni konutlarla ilçe ayrı bir görünüme kavuşacak.

Kent içinde dağınık şekilde yerleşmiş ve elverişsiz çalışma koşulları altında çalışan yapımcı ve onarımcı küçük sanayicileri çağdaş ve düzenli birer işyerine kavuşturmak, onların çalışma koşullarını iyileştirip, aralarında dayanışma ve organizasyonu geliştirmek için Küçük Sanayi Sitesi’nin yapımı sağlanacak.

İlçe olunması ile birlikte gereksinimleri artan kültür salonunun daha kapsamlı bir modelinin inşası planlanıyor. Büyük toplantılara ev sahipliği yapacak yeni proje çerçevesinde geleceğin modern toplantı ve kültür evi hedefleniyor.

Bölgenin en büyük eksikliği olarak görülen Kent Meydanı’na uygun bir alan belirlenerek, manevi değerleri de taşıyacak bir şehir mimarisi kent meydanı çatısı altında oluşturulacak.

İlçede yapılmasını planlanan kent meydanı projesine paralel olarak her mahallenin merkezi nitelikli yerlerinde semt meydanlarının kurulması hedefleniyor. Bu meydanlarda ayrıca muhtarlık, etüt sınıfları ve bilgi evlerinin olacağı semt konakları yer alacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle her çocuğa bir laptop projesi çerçevesinde Çayırova'daki tüm çocuklara birer laptop verilerek teknolojiyle tanıştırılmaları sağlanacak. Güneş ve hareket enerjisi ile şarj olabilen özel bilgisayarlar projenin ilk yılında 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerine diğer yıllarda ise tüm 3. sınıf öğrencilerine armağan edilecek.

Çayırova sınırları içerisinde bulunan 22 ilköğretim ve lise dengi okulların tümünün bahçe kısmında basketbol potaları ve bu çerçevede oyun alanları yapılması planlanıyor.

Vatandaşları ilim ve kültür ile buluşturan kültür ve bilgi evleri projeleri her mahallede oluşturulacak.

Özellikle Yenimahalle, Çayırova ve İnönü Mahalleleri’nde var olan ilköğretim okulları yetersizliğinin giderilmesi ve çeşitli meslek liselerinin inşasının sağlanması konusunda hükümetin de vereceği destekle yeni okulların yapımı gerçekleştirilecek.

Çayırova’ya yeni bir stadyum, spor salonu ve yüzme havuzu yapılacak.”
Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: akbaş, koltukta, 100, gününü, anlatti
Yorumlar
Haber Yazılımı