Haber Detayı
24 Temmuz 2009 - Cuma 00:00
 
Enkadan İlçemize Okul
Enka Spor Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfınca Dilovası’na yaptırılacak Özel Enka Anadolu Teknik Lisesinin temeli dün düzenlenen törenle atıldı
GÜNCEL Haberi
Enkadan İlçemize Okul

 
Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, törende yaptığı konuşmada, Enka Spor Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfınca yaptırılacak okulun bölgede önemli ihtiyacı karşılayacağını söyledi.
Türkiye'de mesleki eğitimin orta öğretime oranının yüzde 36, Kocaeli'nde ise yüzde 52 civarında olduğunu belirten Vali Sözer, yapılacak yatırımlarla bu oranı yüzde 70'e yükseltmeyi hedeflediklerini bildirdi.

İSTİHDAMA KATKI
Özel Enka Anadolu Teknik Lisesi Kurucu Temsilcisi Alparslan Tansuğ da, vakıflarının 1983'ten beri faaliyette olduğunu ifade etti.
Okulun tamamlanmasıyla 650 öğrencinin burslu olarak eğitim öğretimini sürdüreceğini vurgulayan Tansuğ, ''Temelini attığımız okulumuz, özel olması yönünden Türkiye'de ilk olma niteliğindedir. Bu okul tamamlandığında ayrıca işsizlere yönelik mesleki kurslar da verilecek ve istihdama katkı sağlanacaktır'' dedi.


ARSA İMES’TEN
Okulun arsasını vakfa hibe eden İstanbul Makine ve İmalat Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Silahtaroğlu ise Enka Vakfının bu projesinin kendilerini sevindirdiğini belirterek, ''Bu proje bize güç verecek. Burada yetişecek elemanlar, sanayi bölgemizdeki firmalarımızın istihdamına katkı sağlayacak'' diye konuştu.

20 MİLYON DOLAR
onuşmaların ardından, protokol üyelerince butona basılarak okulun temeli atıldı.
Özel Enka Anadolu Teknik Lisesi, 31 dönümlük arsa üzerinde yaklaşık 20 bin metrekare kapalı alanda yaptırılacak. 20 milyon dolara mal olması planlanan okulun, 2010-2011 eğitim öğretim dönemine yetiştirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: enkadan, ilçemize, okul
Yorumlar
Haber Yazılımı