Haber Detayı
19 Mayıs 2014 - Pazartesi 12:54
 
İslam, Emekten Ve İşçiden Yanındadır
Bu yıl 6. kez kapılarını açan Kocaeli Kitap Fuarı’nda İslamiyet’in temeli, yanlış anlaşılmaların sebepleri Prof. Dr. İbrahim Sarmış ve Hasan Köse’nin konuk olduğu söyleşilerde ele alındı. “Rivayet Kültürü ve Din Anlayışımız” adlı söyleşide Prof. Dr. İbrahim Sarmış, İslamiyet’i anlamak için sadece akılın yeterli olmayacağını söyledi
KÜLTÜR Haberi
İslam, Emekten Ve İşçiden Yanındadır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 6.Kocaeli Kitap Fuarına katılan İlahiyatçı yazar Prof. Dr. İbrahim Sarmış, “Allah, tarihin her döneminde insanlar için bir rehber yollamıştır. Rehberin tek görevi olmuştur. Oda gelen vahiyleri insanlara tebliğ etmektir. Bu vahiylerin sonuncusu da Kur’an-ı Kerim’dir” dedi. Aklın tek başına dini anlamak için yeterli olmayacağını da belirten Prof. Dr. Sarmış, “ Akıl tek başına Allah’a ulaşma da yeterli olsaydı. Batı medeniyetleri dinlerine bağlı olurlardı. Batı, pozitif bilimlerde çok ilerlemelerine rağmen dini yönlerinde zayıflık vardır. Aklın yanında Allah’a ulaşmakta onun vahiylerine de ihtiyaç vardır. İkisini birlikte yaparsak hem gelişiriz hem de dinimizi en iyi şekilde kavrayarak yaşarız” dedi.

İSLAM, EMEKTEN VE İŞÇİDEN YANINDADIR


“İslam’da Emek ve İşçi Hakları” adlı söyleşisiyle Kitap Fuarı ziyaretçileriyle buluşan Hasan Köse, “İslam, emekten ve işçiden yanındadır. Hz. Ömer’in dediği gibi “Mazlumun yanında, Zalimin karşısında yar alacağım” sözü aslında İslam hükümetlerinin mantığı olmalıdır. Güçlü olan zaten kendi hakkını bir şekilde alır. Günümüzde sadakaya muhtaç olmayacak insanların yaşadığı bir sisteme ihtiyaç vardır. Fakat şuan yapılanmalara bakıyorsunuz. Her sistemin Cenneti ve cehennemi var. Dünyada yaşayan 6.5 milyar insanın, 1.1 milyarı aç yatıp sonraki gün ne yiyeceği hakkında bilgisi yok. Bu insanlar dünyadaki sömürgeler, yanlış yönetimler sayesinde dünyada cehennemi yaşayanlardır.

İŞ HUKUKUNUN TEMELİ YARICILIKTIR


İslam’da iş hukuku üzerine de tespitlerini ziyaretçilerle paylaşan Hasan Köse, “Yarıcılık Sistemi, İslam Hukukunun temelidir. Bu sistemde masraflar çıkıldıktan sonra işçi ile çalışan karı ikiye böler. Bu hukukun temelinde şu yatmaktadır; Mülk Allah’ındır. Kazanılanın bölüşülmesi ve mülkün halk arasında dolaştırılması gerekmektedir” dedi.  Prof. Dr. İbrahim Sarmış ve Hasan Köse, insanların kitaplarla buluşmasına ve yazarların okurlarıyla buluşmasına imkan sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, yıl, 6, kez, kapılarını, açan, Kocaeli, Kitap, Fuarı’nda, İslamiyet’in, teme
Yorumlar
Haber Yazılımı