Haber Detayı
23 Nisan 2009 - Perşembe 00:00
 
İSRAİL İ ELEŞTİRDİ KONFERANS DAĞILDI
İsviçre de düzenlenen Irkçılıkla Mücadele Konferansı nın açılışında konuşan Ahmedinejad ın, İsrail hakkında gaddar ve ırkçı bir devlet deyince ortalık karıştı.
GÜNCEL Haberi
İSRAİL İ ELEŞTİRDİ KONFERANS DAĞILDI

İran Cumhurbaşkanı, Cenevre deki Irkçılıkla Mücadele Konferansı ndan İsrail i bombaladı. Ahmedinecad, İsrail i en ırkçı ve vahşi rejim olmakla suçladı. BM den 40 kadar diplomat konferansın yapıldığı salonu terk etti. Palyaçolar salonu basıp kürsüye burunlarını fırlattı

AHMEDİNEJAT IN KONUŞMASIİsviçre nin Cenevre kentinde yapılan BM Irkçılıkla Mücadele Konferansı na (Durban II) İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad damgasını vurdu. Ahmedinecad, ABD, Avustralya, Kanada, İsrail, Almanya, Avusturya, İtalya, Polonya, Hollanda ve Yeni Zelanda nın İslam ın eleştirilmesinin yasaklanması ve İsrail in kınanması konusuna ağırlık verileceği gerekçesiyle boykot ettiği konferansta İsrail i en ırkçı ve vahşi rejim olarak niteledi. Ahmedinecad, İsrail in Yahudilerin çektiği acılar bahanesiyle 2. Dünya Savaşı sonrasında ABD nin ve Avrupa nın yardımıyla kurulduğunu söyleyince 40 kadar Batılı diplomat salonu terk etti. Gökkuşağı renginde peruk giyen protestocular da, Ahmedinecad konuşurken Utan, Utan ve Irkçı, ırkçı diye bağırarak, İran Cumhurbaşkanına kırmızı burunlarını fırlattı. Söz konusu nesneler konuşmanın yapıldığı kürsüye çarptı ve Ahmedinecad konuşmasını kesti. 100 kadar gösterici de Ahmedinecad ın basın toplantısı yapmasını engelledi.

ELÇİ GERİ ÇAĞRILDIİsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, konferansa tepki göstererek, çalışmayı ırkçı olarak değerlendirdi. Peres, İsrail de ve dünyada soykırım kurbanlarının anılacağı bir günün arifesinde Cenevre de ırkçı bir konferansın çalışmalara başlamasının ve asıl konuşmacısının Ahmedinecad olmasının kendisini çok yaralayıp utandırdığını belirtti, İsviçre nin tarafsızlığının da bir sınırı olmalı dedi. İsrail, konferansın çalışmalarına başlaması ve İsviçre Konfederasyonu Devlet Başkanı Hans-Rudolf Metz in Ahmedinecad la görüşmesine tepki olarak, İsviçre deki büyükelçisi İlan Elgar ı, istişareler için ülkeye çağırdı.

BAN Kİ-MUN: KRİZ IRKÇILIĞI ARTIRABİLİRBM Genel Sekreteri Ban Ki-mun konferansın açılışında yaptığı konuşmada, şimdi dünya çapında ırkçılıkla mücadele zamanı olduğunu belirterek, konferansa ABD ile diğer bazı Batılı ülkelerin katılmamasını esefle karşıladığını söyledi. Ban, ekonomik kriz sonucu ırkçılığın artabileceği uyarısında bulundu. Yahudi düşmanlığı ve İslamofobi dahil ırkçılıkla mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Ban, dünyanın, ekonomik kriz sonucu hoşgörüsüzlüğün artması tehdidine karşı toparlanmaya ihtiyacı olduğunu kaydetti. ABD ve İsrail, 2001 de Güney Afrika nın Durban kentindeki toplantıda, İsrail in Filistinlilere yönelik tavrı nedeniyle ırkçı olarak nitelenmesi girişimlerine tepki gösterip konferansı terk etmişti.

Link: Ahmedinejad depremi

Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: israil, i, eleştirdi, konferans, dağildi
Yorumlar
Haber Yazılımı