Haber Detayı
11 Temmuz 2009 - Cumartesi 00:00
 
Pişmaniye Festivali
Bu yıl ilki düzenlenen Pişmaniye Festivali, renkli görüntülerle başladı. Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmek için tam 1 kilometre uzunluğunda pişmaniye çekildi
GÜNCEL Haberi
Pişmaniye Festivali

İzmit Belediyesi ve Kocaeli Fuarı işbirliği ile bu yıl ilki düzenlenen Pişmaniye Festivali, gündüz programında gerçekleştirilen “Pişmaniye sempozyumu” ile başladı.
İzmit Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen pişmaniye sempozyumuna İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kocaeli Fuarı Müdürü Feyzi Utaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcıları Ayhan Acar, Filiz Ertürk ve çok sayıda davetli katıldı.
Kocaeli TV program yapımcısı Burhan Özbey’in sunumuyla gerçekleştirilen sempozyuma eski pişmaniye imalatçısı, İpek Pişmaniye’nin kurucusu Lütfü Canıgeniş, Gıda Mühendisi Suat Kaçar ve Yrd. Doç. Dr. Ayhan Orhan konuşmacı konuk olarak katıldılar. Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Ayhan Orhan, pişmaniyenin ve pişmaniye isminin nerden geldiğini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Ardından söz alan Gıda Mühendisi Suat Kaçar, pişmaniyenin ne tür bir tatlı olduğunu, ne gibi ürünlerden üretildiğini ve hangi koşullarda üretilebileceğini anlattı.

FESTİVAL İÇİN GEÇ KALIND

Son olarak söz alan İpek Pişmaniye’nin kurucusu Lütfü Canıgeniş’in konuşması salonda bulunan davetlileri eski günlere götürdü. Canıgeniş: “İzmit’te pişmaniye denince akla gelen ilk isimlerden biriyim. Her zaman kendi kendime derim, iyi ki bu işi yapmışım ve ilerletmişim. Şimdi birçok kişi bu iş sayesinde evine aş götürüyor. Pişmaniye diye bir tatlıyı 1944 yılında icat ettik. O günden bu güne tam 65 yıl geçmiş. Sizce bu festival için biraz geç kalınmadı mı? Bugün bu festivalin en az 50’incisini düzenlememiz gerekiyordu. Ben yine de İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a böyle güzel bir festivali hayata geçirdiği için teşekkür ediyorum.” dedi.
Sempozyumun sona ermesinin ardından bir konuşma yapan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Pişmaniyeyi daha çok tanıtabilmek için bu festival bir başlangıç oldu. Bugünden sonra meşhur pişmaniyemizi sadece Kocaeli değil, tüm illere tanıtacağız. Fakat benim değerli Kocaeli halkından bir ricam var. Pişmaniye de bir tatlı çeşididir. Evinize veya iş yerinize gelen misafirlerine çikolata veya şeker yerine pişmaniye ikram edin. Ben bugünden sonra ziyarete gelen misafirlerime pişmaniye ikram edeceğim” şeklinde konuştu.
Doğan, sempozyumun sunucusu Özbay, konuşmacı konuklar Canıgeniş, Kaçar ve Orhan’a katılımlarından dolayı teşekkür etti ve birer plaket takdim etti.

Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: pişmaniye, festivali
Yorumlar
Haber Yazılımı