Haber Detayı
08 Temmuz 2009 - Çarşamba 00:00
 
Pişmaniye festivalinde rekor denemesine davet
İzmit Belediyesi tarafından 10-11-12 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan İzmit Pişmaniye Festivali, Kocaeli Fuarı’nda yapılacak. Festival kapsamında 1 kilometre uzunluğunda pişmaniye çekme rekoru denemesi de yapılacak.
GÜNCEL Haberi
Pişmaniye festivalinde rekor denemesine davet

İzmit Belediyesi tarafından 10-11-12 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan İzmit Pişmaniye Festivali, Kocaeli Fuarı’nda yapılacak. Festival kapsamında 1 kilometre uzunluğunda pişmaniye çekme rekoru denemesi de yapılacak. Dün düzenlenen toplantıda, Kocaeli halkı rekor denemesine davet edildi.
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile pişmaniye festivali katılımcıları ve sponsorları dün Antikkapı Restoranda basın toplantısı yaptılar. Kahvaltılı toplantıda konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Pişmaniye, kentimizin en önemli sembolüdür. Ancak bir dizi atılım yapılması gerekiyor. Bu konuda pişmaniye üreticileri, bizler ve tüm kent halkı festivali benimsemeli ve destek vermeli. Bu organizasyon, festivalin ötesinde bizim için anlam taşıyor. Dükkanlarımızda hijyene önem vermeli, merdiven altı üretime izin vermemeliyiz. Kentimizin tanıtımı ve ticari hayatın gelişimi konusunda pişmaniye büyük önem taşıyor. Aynı zamanda istihdama da önemli katkısı olacak. Bu tanıtımı ve festivali hep birlikte yapacağız. Aylardır bu konuda çalışma yapıyoruz. Rekor denemesiyle ilgili olarak herkesi Kocaeli Fuarı’na bekliyoruz” dedi.
Pişmaniye Festivali, 10 Temmuz Cuma günü Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde pişmaniye sempozyumuyla başlayacak. Sempozyumda pişmaniyenin ekonomik analizi konusunda Yrd. Doç. Dr. Ayhan Orhon, pişmaniyenin yapısı ve beslenme konusunda Gıda Mühendisi Suat Koçar, kent tanıtımında pişmaniye markası konusunda Yrd. Doç. Dr. Şenol Hacıefendioğlu, pişmaniye üretimi ve pişmaniye hikayeleri konusunda ise Lütfü Canıgeniş konuşma yapacak. Aynı gün 1 kilometre uzunluğunda pişmaniye rekor denemesi yapılacak, deneme başarılı olursa Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek. Akşam ise Güneş Sahnesi’nde İsmail YK konseri var. 11 Temmuz Cumartesi günü pişmaniye yarışmaları ve Kent Orkestrası konseri gerçekleştirilecek. 12 Temmuz Pazar günü ise yine Güneş Sahnesi’nde fuar eğlenceleri ve çeşitli yarışmaların ardından Niran Ünsal konser verecek.

Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: pişmaniye, festivalinde, rekor, denemesine, davet
Yorumlar
Haber Yazılımı