Haber Detayı
23 Nisan 2009 - Perşembe 10:53
 
TRT ŞEŞ ASİMİLASYON PROJESİ Mİ?
TRT6 Nevruz programı için İbrahim Tatlıses i davet etti ama Tatlıses programa gitmedi. Peki neden? TRT yine davet edecek mi? İşte kanalın koordinatörü Sinan İlhan, işte merak ettikleriniz...
RÖPORTAJ Haberi
TRT ŞEŞ ASİMİLASYON PROJESİ Mİ?

Yayına çıktığı ilk günden beri hemen hemen her çevreden eleştiriyle karşı karşıya kaldı. CHP ve MHP, TRT Şeş i AKP nin seçim yatırımı, DTP ise Kürtler i asimilasyon politikasının bir parçası olduğunu iddia etti. Tüm bu eleştiriler ışığında, Kürtçe yayın yapan ve bölge halkının ilgisini çekmeye başlayan TRT Şeş, Urfalı bir Kürt olan Sinan İlhan a emanet edildi. İşte kanalın koordinatörü Sinan İlhan, işte merak ettikleriniz...

* Geçmişinizde gazetecilik ve televizyonculuk yok.
Medyaya uzak değilim. 5-6 ay Anadolu Ajansı nda çalıştım. Dışişleri nde medyayı takip ettim.

* Eski bir istihbaratçıymışsınız. Bu altyapınızdan dolayı bu göreve geldiğiniz iddia ediliyor.
İstihbaratçı değilim.1987 de Anadolu Ajansı nın Tahran bürosunu açmak ve İran-Irak savaşını takip etmek için göreve başladım. Tahran a gideceğim gün Dışişleri Bakanlığı nın sınavını kazandığımı bildiren telgraf geldi. Bakanlık ta girdiğim bölüm İstihbarat Araştırma Dairesi ydi. Ayrıca ifade ettiğiniz gibi bir görev olsaydı dahi bu bir ayıp değil. İstihbarat da kamu görevidir.

* TRT Şeş in başına getiriliş niyetinin başka olduğunu söylüyor.
Ne söylüyorlar?

* TRT Şeş in Kürtleri asimilasyon politikasının bir projesi, sizin de bunun yöneticisi olduğunuzu!
Asimilasyon bir insanlık ayıbıdır. Allah ın itiyatına da aykırıdır. Allah bizi çeşitli ırklardan kabile kabile yaratmış ki birbirimizi daha iyi tanıyalım daha iyi öğrenelim ve hayatın daha bir güzelliği olsun. Bir de şunu anlayamıyorum: Nasıl bir toplumun dilinden konuşarak o toplumu asimile edeceksiniz? Asimilasyon, başka yapıyı ortaya koyup onu kendi çevresinde içinize alıp eritmektir. Yayınlarımızla ne yapıyoruz ki Kürtleri asimile ediyoruz? Bence bu soru havada kalıyor!

* Eğitim, kültür ve sanat programlarının yetersiz hatta hiç olmaması eleştiriliyor.
Asıl işte bu söylenen yayın anlayışı asimilasyondur. Böyle düşünmek ve bunu ekrana yansıtmak Kürt halkına saygısızlıktır. Sen hiç hiçbir şeysin, her şeyi ben bilirim. Ben seni eğitirim. Yok böyle bir şey! Biz hayatı ekrana taşımaya çalışıyoruz. Hayatın içinde aşk vardır, üzüntü, sevinç, keder, spor, eğlence vardır. Bunları ekrana taşımaya çalışıyoruz. Dışına çıkma gibi amacımız yok. TRT-1 ne ise biz de oyuz. TRT- 1 Türkçe yayın yapıyor. Biz Kürtçe! Aile kanalı formatında bir yayın anlayışımız var. Eğitim kanalı değiliz yani.

* En çok izlenen programınız Rojin mi?
Rojin in tiyatro eğitimi almış olması avantaj. İzleniyor ama başka programlar da var izlenen. Mesela, Gezelim, Görelim türünde programımız var. Spor programımız, haberlerimiz çok izleniyor. Gelen raporlardan biliyoruz. Bir de tabii çok alelacele yayına çıktık. 45 gün gibi kısacık bir zamanda hazırlandık. Burada şunu da belirtmek isterim ki bu siyasi irade bu cesareti göstermiştir, bu yolu açmıştır. Onların siyasi iradesi olmasaydı bu iş olmazdı. Üst yönetimin de desteği vardır başta Genel Müdürümüz İbrahim Şahin olmak üzere onların destekleri ve güvenleri çok önemli.

* Mesela Civan Haco, Şivan Perver gibi Kürtlerin çok severek dinlediği kişileri göremedik kanalda?
Davet ettik. Ekranımız herkese açık. Yeter ki bu ekranlarda şiddet ve teröre vurgu yapılmasın.

* Niye gelmiyorlar peki ?
Bilemiyorum onların tercihleri.

* DTP lileri yayına daveti düşünür müsünüz?
Açılışımıza davet ettik fakat icabet etmediler.

* Bölge belediye haberlerini verecek misiniz?
Haber değeri olan her şeyi veririz.

* İbrahim Tatlıses e teklif götürdünüz mü hiç?
Kendisini nevruzda düşündük. Kabul etmedi. Biz de bir daha teklif götürmedik. Kendisinin bileceği bir şeydir. Birşey diyemeyiz.

* Şaşırdınız mı?
Yayıncı bunlara alışkın olmalıdır. Sanatçıların takdirleridir. Bizim gönlümüz herkese açıktır. Gelen gelir, gelmeyene Canı sağ olsun denir.* Roj TV nin izlenme oranını düşürdük, diyebiliyor musunuz?
Düşürmekle bir derdimiz yok. Biz bu halkı ekrana çıkarmak istiyoruz. Derdimiz bu insanlar kendilerini ekranda izlesin. Roj TV yi filan rakip görmüyoruz.* TRT Şeş etkili mi gerçekten?
(Gülerek) Biz Türkiye birincisiyiz. Tabii ki etkiliyiz. Bölge halkı bizi ilgiyle izliyor. Bunun geri dönüşümünü gördük. Bırakın Türkiye yi Kuzey Irak ta da ayrı uyduda olmamıza rağmen ve onların ana lehçesi Soranice olmasına rağmen yüzde 6 reyting alıyoruz. Onların kendi televizyonu bile yüzde 20 alıyor.

* Öyleyse neden Güneydoğu illerini DTP sildi süpürdü? Bir yerde aksaklık var o zaman.
Hiçbir aksaklık yok. Daha önce Seçim yatırımı dediler şimdi Tutmadı diyorlar. Mantığı yok. Biz kamu yayıncısıyız. Aile kanalıyız ve ideolojik ve siyasi bir kanal değiliz. Ve çok yeniyiz. Emekleyen bir bebek gibi.

* Bölge halkının tepkisi?
Devletin bu işte ciddi olduğunu, olumlu adımlar atmaya başladığını görüyorlardı ama çekinceyle karşılıyorlardı.

* Devlet, diyorsunuz. Sadece AKP nin bir projesi değil o zaman...
Onu demek istemiyorum. Bu kamu yayıncılığıdır. Devletin kanalı değildir. Devlet yayını olsak Avrupa Yayın Derneği ne giremeyiz. Avrupa normlarına da aykırıdır. Kamu yayıncısıyız.

~hs~-->* TSK ile kontağınız var mı? Fikir alışverişinde bulundunuz mu?
TSK, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarındaki kanallara ne kadar yakın olacaksa bize de o kadar yakın olacaktır. Hem sonra biz yayıncıyız. Demokratik ülkede yayıncının askerle nasıl ilişkisi olabilir?

*
TRT Şeş in halen yasal bir zemine oturtulmadığı, başka iktidarın kapatabileceği ileri sürülüyor.
Yasal dayanağı yok demek, aşırı insafsızca bir yorum. Tabii ki yarın iktidar değişir, gelir kapatır. İsterse TRT 1 i de kapatır!

Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: trt, şeş, asimilasyon, projesi, mi
Yorumlar
Haber Yazılımı