Haber Detayı
30 Temmuz 2009 - Perşembe 00:00
 
YETKİ DİLOVASI BELEDİYESİN DE
Dilovası’nda yaklaşık 2 bin dönüm arazi üzerine kurulması planlanan Türkiye Mermerciler Fuarı ve Borsası projesini ,”Dilovası Belediyesi projeyi onaylamasa Mermerciler Borsası Kurulmaz.
GÜNCEL Haberi
YETKİ DİLOVASI BELEDİYESİN DE

Dilovası’nda yaklaşık 2 bin dönüm arazi üzerine kurulması planlanan Türkiye Mermerciler Fuarı ve Borsası projesini ortaklaşa yapacak olan  İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu ile S.S Doğaltaş Ürünleri İşleme ve El Sanatları Toplu İş Yeri Kooperatifi Başkanı Mustafa Mermerci  proje ile ilgili detaylı bilgiler verdiler.


 İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu, bu proje ile ilgili Bilecik’ten kendilerine 2 bin dönüm yer verildiğini ancak gitmediklerini söyledi. Projenin Dilovası’na nasıl geldiğini anlatan Ali Kahyaoğlu,” Seçimden önce Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile görüştük ve projeyi gördü. Danışmanlarına ‘Arkadaşlara yardımcı olun’ talimatı verdi. Derince’den  biz yer gösterildi. Tarım arazi ve devletin arazisi diye kabul etmedik. Bizim bu konuda hassasiyetimiz var. Biz devlet arazisine projeyi yapmayacağız. Sonra burası gündeme geldi. Bu proje Büyükşehir’in seçim beyannamesinde bile var” diye konuştu.

 
BAŞBAKAN DA DESTEK VERDİ

Bu projeyi düşünürken İstanbul’a ve hava trafiğine yakınlığını göz önünde bulundurduklarını ifade eden Kahyaoğlu, 20 kez yurt dışına seyahate çıktığı Başbakan Erdoğan’a projeyi anlattığını ve Dünyada tek olduğunu söylediğini, Başbakan Erdoğan’ın da sanayi olmamak şartıyla destek verdiğini söyledi. Kahyaoğlu, Dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile Kocaeli Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da aynı hassasiyeti gösterdiğini ifade etti.

 
DİLOVASINA KATKISI

Kahyaoğlu, projenin Dilovası’na olacak katkılarını şöyle anlattı:” İstihdama katkı sağlayacağız. Belediye ile ortaklaşa kurslar açarak insanları eğiteceğiz. Buraya kuracağımız okulda Türkiye genelinde sektöre kalifiye eleman yetiştireceğiz. Bizimki bir OSB değil. Belediyeye bağlı bir site olacak. .Vergilerimiz Dilovası belediyesine gidecek”

 
TÜRKİYE’NİN VİTRİNİ

 Projeyi Türkiye’nin vitrini olarak gören Ali Kahyaoğlu,” Burada sadece mermer teşhir edilecek. Benim düşüncem bölgedeki Mermer atölyelerini buraya toplamaktı ama Büyükşehir Başkanvekili İlsay Şeker buna karşı çıktı. Bu projenin de İlyas şeker’le hiçbir ilgisi yok. Kendisi ile iki defa görüştük. Sokakta görsek tanımayız” diye konuştu.

10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

S.S Doğaltaş Ürünleri İşleme ve El Sanatları Toplu İş Yeri Kooperatifi Başkanı Mustafa Mermerci ise burada kesinlikle ve kesinlikle işleme olmayacağını, el sanatları atölyesinin olacağını, burada hediyelik ve süs eşyası yapılacağını, bu atölyede çalışacak kişilerinde Dilovası’ndan olacağını kaydetti. 1/5 binlik planlara işlenen projenin Dilovası Belediyesinin yapacağı 1/ 1000’lik planlara işlenmesi gerektiğini anlatan Mustafa Mermerci,”Dilovası Belediyesi projeyi onaylamasa bir şey yapamayız. Belediye onaylarsa 3 yıl içinde bitiririz. Proje tamamlandığında burada 8-10 bin kişi çalışacak. Arazinin tamamı 1720 dönüm .750 parseli alacağız. Hak sahiplerinin arazisini değerinden alacağız. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Biz Dilovalı olduk. İyi niyetliyiz. Projenin maliyeti 500 milyon dolar. Bu proje Dilovası’nın çehresini değiştirecek.”ifadelerini kullandı.

 
       NOT-------NOT-------NOT------NOT-------NOT-------NOT------NOT-------NOT-------NOT
 
 
Ama şuda unutulmamalı Dilovasına kurulan her sanayii Dilovası'da oturan herkese iş vaadi  ve çevreye zarar vermeyeceğiz teminatı ile kurulmuştur.Fakat geldiğimiz nokta itibarı ile hiçde vaat ettikleri gibi olmamıştır.Fabrikalarını kurulduktan sonra parça parça amaçlarına ulaşmışlardır.Şu mevcut kurulu sanayi ile işsizlik sorununu çözemeyenler kurulucak yeni sanayii alanları ile işsizliği çözecekleri ne kadar inandırıcı olabilir.Bunlar halkın tepkisini azaltmak için verilen vaatlerdir.Çağrımız tüm Dilovası Halkına lütfen bunlara artık inanmayın,sessiz kalmayın,tepkinizi gösterin Dilovası'na sahip çıkın.
 
                                                 Haber Dilovası
Kaynak: (H.D.) - Haber Dilovası Editör:
Etiketler: yetki, dilovasi, belediyesin, de
Yorumlar
Haber Yazılımı